Att välja dräkt

Att ge råd till att välja dräkt är inte helt enkelt, då det är så personligt och kan skilja sig mycket från gymnast till gymnast. Men av alla frågor vi har fått under åren tänkte vi ändå dela med oss med lite av vad som kan vara bra att tänka på.

Material

Dräktmaterialen uppfattas lite olika när man använder dem. Sammet är ett väldigt mjukt och elastiskt material som är skönt att träna i, men kan också uppfattas som lite varmt.  Lycra är oftast tunnare, lättare,  och väldigt elastiska medan Mystiq är lite kraftigare, mera dräkt, och samtidgt väldigt glittrigt och glansigt.

Alla material är utmärkta för att träna i, och vad som passar bäst är en ren smaksak.

Märken

Alla tillverkare har sina egna modeller och mönster, vilket skiljer sig lite mellan varandra.  En vanlig uppfattning är att har min gymnast använd ett märke alla år så är det bara det som passar. Efter alla år kan jag säga att så inte är fallet. Ofta har tillverkarna många olika mönster så det skiljer även mellan dräkt och dräkt från samma tillverkare. Dessutom anpassar sig alla med tiden, de töjer sig, lite som att köpa skor.

Så var inte rädd för att pröva nya märken!

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial